Stopniowo zwiększa się liczba osób, które na nowo zaczynają doceniać brzmienie dźwięku, który oferowany nam jest przez gramofony. To też oznacza, że coraz więcej osób zainteresowanych jest zakupem gramofonów, a wielu z nich ma z tym urządzeniem do czynienia po raz pierwszy. To też powoduje wiele wątpliwości i pytań, dlatego też, warto sobie na nie odpowiedzieć jeszcze przed zakupem gramofonu i płyt winylowych. Bo chociaż niewątpliwie mamy tutaj do czynienia z niesamowitym brzmieniem, to jednak musimy mieć pewność, że robimy wszystko jak należy, bo tylko wówczas będziemy mieli gwarancję, że ten dźwięk będzie taki, jak być powinien.

Co z ta wkładką?

Niejednokrotnie ludzie zastanawiają się czy wkładka do gramofonu jest potrzebna. Prawda jest taka, że razem z igłą jest ona jednym z najważniejszych elementów każdego gramofonu. To właśnie na jej końcu zamocowana jest igła, która ma odczytywać zapis umieszczony na winylu. To oznacza, że od doboru wkładki i prawidłowego ustawienia igły będzie w znacznym stopniu zależało to, jaki dźwięk będzie do nas docierał i czy będziemy on brzmiał dokładnie tak jak powinien.

To w dużej mierze od wkładki będzie zależała barwa dźwięku, jego głębia, jak i wszystkie detale, które taki dźwięk ze sobą niesie. Warto jednak wiedzieć, że wkładki mogą nam być oferowane w różnych rodzajach, a to oznacza, że powinniśmy dokładnie się zastanowić, która z nich wybrać, tak aby być zadowolonym ze swojej decyzji i żeby spokojnie móc się cieszyć dźwiękami, które będą do nas docierały.

Jakie są różnice

Warto powiedzieć, że najczęściej wybierana wkładka gramofonowa jest też tą tańszą opcją, jednak to nie oznacza, że jest ona gorsza. Wręcz przeciwnie wkładka MM pozwala na wymienię tylko igły, jeśli dojdzie do jej zużycia czy uszkodzenia, a to oznacza, że takie koszty naprawy będą dla nas oznaczały wydanie mniejszych pieniędzy.

Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, to możemy być pewni, że nie będziemy tego żałowali, zwłaszcza jeśli ważna jest dla nas relacja między brzmieniem, a ceną jaką przyjdzie nam zapłacić za taką wkładkę gramofonową. Druga z oferowanych wkładek MC daje nam mniejszą masę własną układu igła-cewka-magnes, więc mamy gwarancję lepszego śledzenia zapisu na rowku. Jednak musimy być też nastawieni na to, że jest ona bardziej podatna na szumy i różnego rodzaju zakłócenia, które mogą odbierać nam trochę radości, jeśli chodzi o słuchanie takich dźwięków. Niewątpliwie musimy pamiętać, że wkładka gramofonowa ma ogromną rolę do odegrania, a to oznacza, że zanim zdecydujemy się na którąś z propozycji, musimy poznać mocne i słabe strony każdej z tych wkładek, tak aby zdecydować, która z nich będzie dla nas lepsza.

You may also like