Wystarczy niewielka wiedza na temat gramofonu, aby wiedzieć, że składa się on z różnych elementów, a to oznacza, że tylko odpowiednie działanie każdego z nich, będzie w stanie zagwarantować nam wspaniałe brzmienie i niesamowicie ciepłe dźwięki. Dlatego też, jeśli chcemy zainwestować w gramofon, to najpierw powinniśmy sprawdzić, za co odpowiada każdy z tych elementów, tak abyśmy mogli powiedzieć, w który z nich powinniśmy zainwestować większe pieniądze, aby mieć element wyższej jakości, a które możemy wybierać tańsze, nawet jeśli ta jakość nie jest tutaj najwyższa. Jak się okazuje jednym z ważnych elementów każdego gramofonu jest z pewnością jego ramię. To oznacza, że im więcej będziemy o nim wiedzieli, tym łatwiej będzie nam powiedzieć, która z propozycji będzie najlepsza.

Za co odpowiada?

Przede wszystkim powinniśmy się tutaj zastanowić nad tym, za co odpowiada ramię gramofonu i dlaczego tak ważne jest to, abyśmy na nim nie oszczędzali, a zamiast tego wybierali te propozycje, które są nam oferowane w najwyższej jakości. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że ramię gramofonu odpowiada za podtrzymywanie wkładki, która jest do niego zamocowana. Po drugie to właśnie ramię sprawia, że wkładka jest prowadzona od zewnętrznej krawędzi płyty do jej środka, dzięki czemu muzyka może być odtwarzana. Dlatego też warto się zastanowić, jakie ramię powinno być zamontowane w naszym gramofonie, aby wszystko jak najlepiej do siebie pasowało i żeby dawało nam gwarancję, że uzyskamy dźwięk odpowiedniej jakości.

Różne rodzaje

Zanim przejdziemy do ostatecznego zakupu, powinniśmy wiedzieć, że ramię gramofonowe może nam być oferowane w różnych kształtach. Możemy wybrać takie, które będzie proste, a więc cała konstrukcja razem z wkładką będzie prosta i jednocześnie też jest to najstarsze rozwiązanie. Jednak o ile wcześniej nie wpływało to na odbiór dźwięku, o tyle przy obecnych gramofonach będzie sprawiało, że dobrze będzie brzmiał tylko ten dźwięk, który będzie nagrany na środku płyty. Mamy też ramię proste z zakrzywioną główką.

Redukuje ono zniekształcenia, a co więcej dźwięki z całej płyty są zbierane w odpowiedni sposób. Mamy też ramię zakrzywione, jak i ramię tangencjalne, które odtwarza dźwięk dokładnie taką sama drogą, jak był on nacinany. Nie ma nierówności w graniu, ani żadnych zakłóceń. Ramię gramofonu odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o odtwarzanie dźwięku i niwelowanie wszelkiego rodzaju zakłóceń.

Dlatego trzeba się dowiedzieć, jakie są ich rodzaje, jakie są mocne i słabe strony każdego z nich, a następnie podjąć decyzję, które z tych ramion najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego gramofonu.

You may also like