Coraz więcej osób zainteresowanych jest zakupem gramofonu, ponieważ zapewnia nam on niesamowite brzmienie, którego nie jesteśmy w stanie uzyskać, jeśli chodzi o nośniki cyfrowe. Dźwięki, które możemy otrzymać dzięki płytom winylowym są głębsze i cieplejsze, a to sprawi, że będziemy bardziej zrelaksowani gdy ich posłuchamy, a dodatkowo ich słuchanie będzie naprawdę ogromną przyjemnością. Jednak żebyśmy faktycznie mogli się cieszyć z takich dźwięków, powinniśmy najpierw mieć pewność, że wszystko jest ustawione tak jak należy. To oznacza, że nasz gramofon będzie działał prawidłowo, dźwięk będzie na najwyższym poziomie, a płyta nie będzie niszczona podczas jej odsłuchiwania.

Zwróćmy uwagę na wiele różnych elementów

Jeżeli chodzi o słuchanie płyt winylowych, musimy mieć pewność, że gramofon będzie odpowiednio ustawiony. To oznacza, że nie możemy go postawić obok telewizora czy komputera, bo drgania tych urządzeń będą negatywnie oddziaływały na pracę samego gramofonu. Dodatkowo jeszcze musimy się upewnić, że wkładka, jak i ramię gramofonu są ustawione w odpowiedni sposób, który nie będzie zakłócał uzyskiwania dźwięków, ani tym bardziej nie będzie niszczył naszej płyty. Jeśli sami nie potrafimy ich odpowiednio ustawić, to możemy się z tym zgłosić do specjalisty. On nie tylko pomoże nam to wszystko ułożyć w odpowiednich parametrach, ale także możliwe, że pokaże nam, jak to się robi. A kiedy to już będzie gotowe, będziemy musieli także ustawić odpowiedni nacisk igły na płytę gramofonową.

Tutaj niezwykle ważna jest precyzja, a w przypadku tańszych gramofonów, konieczne może się okazać dokupienie niezbędnych akcesoriów.

Jak to zrobić?

Jeżeli chcemy spróbować samodzielnie wyregulować nacisk igły na płytę gramofonową, to musimy wiedzieć, że jest kilka sposobów na wykonanie takiego zadania. Czasami służy do tego podziałka, która znajduje się na przeciwwadze ramienia. Wówczas wystarczy, że ustawimy ją w odpowiednim miejscu, zgodnie z wytycznymi producenta odnośnie do takich ustawień, dla danego modelu gramofonu. Jeśli takiej podziałki nie ma, to trzeba będzie skorzystać z wagi. Wtedy będziemy musieli ją ustawić w równowadze i dopiero później dokręcać już samą przeciwwagą tak, aby uzyskać odpowiedni nacisk igły. Możemy tutaj skorzystać też z wagi cyfrowej, która co prawda jest droższa, ale za to dokładniejsza. Pamiętajmy jednak, żeby regulację wykonywać zawsze na podniesionym ramieniu. Regulujemy, opuszczamy ramię na wagę, sprawdzamy. Jeśli jest wszystko dobrze, to mamy sprawę zakończoną.

Jeśli nie, musimy podnieść ramię, dokonać znowu regulacji, opuścić ramię i wykonać kolejny pomiar.

You may also like